Sözlerimden Bir Demet Devam Ediyor...

 

 

Bilgelik yolu asılsız ithamlarla itibarsızlaştırılmışsa, korkmayın bu itibarsızlıktan, hikmetle buluşan bilgelik karşısında diz çöker aciz kalır, itibarsızlaştıranlar etkisiz kalır. İzledikleri yolun yanlışlığına vakıf olanlar, artık farklı yol ve yöntemlerin hikmetin ve bilgeliğin karşısında eriyerek kendileri gibi kaybolduğunu görür.

 

Bazen izlenilen metot anlaşılmaz olur, tarihin tozlu sayfalarına bakın o metot anlaşılmak için orada sizi bekliyor. İslam düşüncesinin metot ve yöntemi bizleri aydınlatmıyor etkisiz kalıyor savıyla yol alanlar bu algıyı bize aşılamaya çalışan, iç dış batılı düşmanlar kendilerinin anlaşılmaz olarak bittiklerini âlemi karanlıkta bıraktıklarının farkına varmaktan aciz oldukları için, bunu düşünerek âleme nefretleriyle yaymaya çalışıyorlar. Bu içteki dıştaki batılı düşmanlar bu kısır döngüde kalmanın ıstırabını yaşarken, İslam vakti geldiğinde yine biz Osmanlı torunlarının gönlünde âleme yayılarak dört bir kıtaya hüküm edecektir. İslam’ın ve onunla yol alan ecdadın kökleri dört bir kıtada usul usul sessizce yeşermekte ve filizlenmektedir. İşrak gibi, güneşin doğuşu gibi karanlığı parçalayarak yararak ışığıyla âlemi kaplayan güneşin ışığın doğduğu o an olan İşrak vakti gibi aydınlatacaktır İslam, âlemi…

 

Bilgiyle donatılan hikmetle yaratılan insan, bu bilgi veya bilgelikle hikmetle âlemi aydınlatmaya geldiğini anladığı vakit, kâinatta ki tüm karanlıklar aydınlıkla yok olacaktır aydınlanacaktır.

 

İçteki doğuşla hikmete vakıf olan insan bu hikmetle aydınlanırken âlemi de aydınlatmak gerektiğini bilir anlar. Hikmete vakıf olmayan kısır döngü içinde dar düşüncesiz kalıpların içinde sıkışanlar ne hikmetten anlar ne aydınlıktan ne aydın olmaktan… Onlar karanlığa alışmıştır aydınlık gözlerini kör eder… Hikmetle insan parlar, parlaklığıyla parıldatır âlemi, işte bu aydınlığı gören karanlık düşünceli insanlar, ışığın aydınlığıyla kaybolacaklarının farkına vararak, beyhude bir çabayla söndüreceklerini sanır. Bu aydınlanma nurdur, nuru da insanoğlu söndüremezzzz, vesselam.

 

Zalimler, ne kadar çırpınırsa çırpınsın ortalama diyelim bin yıllık İslam düşüncesini taşıyan ve bu düşüncelerle yaşamaya çalışan ve bu yolda önüne engeller çıksa da yaşamak için gayret gösterenlerin anlayışını yaşayışını yok edemeyeceklerdir, çabaları beyhudedir, vesselam.

 

Mehmet Aluç