Card image cap
Kurban i̇bad-eti

Hz. Peygamber kurban etinin üçe taksim edilip bir bölümünün kurban kesemeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının da evde yenmesini tavsiye etmiştir.

 

Ahm-et, Mehm-et, İsm-et, Sam-et, Selam-et, Nusr-et, Saff-et, Şevk-et, Necd-et, Hiday-et beyler gidince mark-ete/ süpermark-ete/ hipermark-ete/ grossmark-ete/ megamark-ete kaç kilo et alabiliyorlar?

 

Peki Nükh-et, Buk-et, Mürüv-et, İff-et, Kısm-et, Mefar-et hanımlar yemeklerde ayda kaç kilo et kullanmaktadırlar?

 

Bayramdan önce

Emekli maaşları erken yatar

Bir de üstüne bayram ikramiyesi

Oğlana sözüm var

İlk iş ona bir bisikl-et alacağım

Harca harca bitmez ileleb-et

Allah berek-et versin

 

Kurban kesenler et verecek ev yok diyor

Kurban kesemeyenler et getiren yok diyor

 

O halde bu kesilen etleri kim yiyor

 

Aynı katta yan dairede oturan komşularının adlarını kaç kişi bilir? Adı bilinmeyen kişilerin kurban kesip kesmediği nereden bilinecek ki? Pandemi nedeniyle zaten olmayan ev ziyar-etleri tamamen bitti. Her evde no-frost buzdolabı yetmiyor gerekçesiyle bir de derin dondurucu var. Dağıtılmayan ve misafirlere ikram edilmeyen payların derin donduruculara istiflenmesi sıradan hale geldi. Ne yazık ki birçok evde yeni kurban kesildiği halde önceki kurbandan kalan etler hâlâ bitmemiş oluyor. Bir de kurbanla uğraşmak yerine özellikle yurt dışına kurbanını bağışlayıp hem kurban masrafını üçte bire kadar düşüren hem de aradan sıyrılanlar var. Sahi kurban ibad-etinin özü bu mu? Kurban ibad-et mi yoksa derin dondurucuya konulan bir yıl içinde tüketilen bir et mi? Eskiden buzdolabı da derin dondurucu da yoktu. Kesilen kurbanlar her eve girerdi. Kurban dağıtılmazsa kokardı.

 

Seğmenoğlu (Dr.Osman Akçay)