Ey insan oğlu hiç düşündün mü iyiliğin elinde olduğunu, Allah kötü insan yaratmaz. Kötü şartlar insanı öyle hissettirir, hissetiğin gibi yaşamaya uygulamaya başlarsın. Kendinde inanırsın. Acıttıkça mutlu olduğunu sanırsın.


Yanlışsın iyilik elinde senin. ilk önce hayattından inanmayıp, yaşamaya çalıştığın.. yaptıktan sonra pişman olup üzüldüğün ne varsa çıkaracaksın. Allah’a, sonra da kendine söz vereceksin.Yaradana yalvarıp duaya sığınacaksın. Kalbindeki iyiliğe inanacaksın. Çünkü Allah kimseyi kötü yaratmıştır. 

Sevgiyi çıkaracaksın ortaya, geçmişe bir Sünger çekip nefretten arındıracaksın yüreğini.Karar vereceksin hayatının gidişine.

Kötülük yaptım ne kazandım, iyi olup ta ne kazanacağım. Kötü oldun hiç bir şey kazanmadın, kocaman bir hiç ve verdiğin acı üzüntü. Ya iyi olup iyi doğru dürüst karar verdiğinde ne kazanacaksın. Bir kere Allah’ın sevgisini kazanacaksın, onun merhametinin yüceliğini anlayacak ve yaşayacaksın.

Etrafında seni gerçek sevenleri fark edeceksin. Sevgilerinin ne kadar sahici olduğunu anlayacaksın.

Huzurlu olacaksın mesela, başını yastığa koyduğun zaman.. vicdanın acıtmıyacak canını. Sileceksin hayatından haramları, helal yaşayacaksın.

Ekmeğin helaldir ya duyguların işte o da helal olacak, gözlerde kalp de de haram olmayacak hiç bir şeyin.Sana ait olana sahipleneceksin.


Senin olmayanı düşünmeyeceksin bile. Elinde olan sağlığının ailenin, evladın değerli olduğunu bil. Seni kötü olmaya sevk eden her şeyi hayatından sil.

Yanında, uzakta sana bu nefreti yaşamana sebep olanlardan uzakla.Yeni bir yaşam belirle, Yaradınına Rabba tutun. Bu zamana kadar yaptıklarına gel tövbe eyle. Allah bağışlamıyı sevendir, affedicidir. Hangi kul el açmış ta karşılığını vermemiştir. Benim günahım büyük deme sakin. Büyük olan Allahtır.

Günahlar onun merhameti karşısın da eriyip gider. Geç olmadan et tövbe, zaman akıp gidiyor, yaşlanacaksın ölürüm kurtulurum deme sakin. Kabir azabı çetin, mahşerde mizan kurulduğu zaman hesap var, Allah’a. Hadi fırsat eldeyken nefes alırken, sende Allah’ın iman ipine tutun.

O seni bırakmaz namaza başla mesela, zor gelebilir.
Başka yerlerde harcadığın zaman kadar, zamanının da almayacak o kadar huzurlu olacaksın ki. Yaşamanın ne büyük bir nimet olduğunu, Yaradanla konuşmanın nasıl huzur verdiğini bir bile bilsen seveceksin. Hem Rabbini peygamberini ve seni gerçek seven her şeyini bilen, hadi Bismillah de cennete mi cehennemi sen karar ver.. Nermin Tiryaki