Card image cap
Hasan sami bolak   
Hasan Sami Bolak ( 10.5.1942)gazeteci, yazar, şair, radyo ve televizyon programcısı


10 Mayıs 1942 tarihinde Kayseri'de doğdu. Kayseri Lisesi'ni bitirdi. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Sanayi Bölümü'nden mezun oldu.

1960 yılında gazeteciliğe başladı. Askerliğini Menemen Özel İhtisas Tabur'unda tamamladı. Askerlikten sonra Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden mezun oldu. Kayseri Belediye'sinin ilk Basın Yayın Müdürü olarak göreve başladı. Görevi sırasında Alparslan Türkeş'in Genel Başkanı olduğu Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP)'nin ilk Kayseri teşkilatını kurdu. Bu yüzden siyasi irade tarafından Belediye Basın Yayın Müdürlüğü görevine son verildi. Kayseri'de, Milli Ülkü, Yeni Sabah, Orta Doğu, Millet (gazete) ve Erciyes Gazetesi'ni kurdu.

Ayrıca; Spor Kayseri, Kurultay ve Sel dergilerini yayınladı. Kayseri'de günlük olarak yayınlanmakta olan Erciyes Gazetesi'nin sahibi ve başyazarı.

2 Ekim 1992 tarihinde, 93.5 mhz fm bandından yayın yapan, Kayseri'nin ilk özel radyosu Star fm'i kurdu. Kayseri'deki bütün televizyonlarda sayısız siyasi ve edebi proğramları hazırladı ve yönetti.

Dr. Recep Doksat'tan Hipnotizma ve Spiritüalizm; Mehmet Mete'den Elektronik - yüksek frekans dersleri aldı. Sahibi olduğu Star Fm radyosu vericisinin power katını kendi yaptı. Bir süre, Mesmer metodu ile hipnoz uygulamalarında bulundu ve bunları günlük bir gazetede (Devrim Gazetesi-Kayseri-1962) dizi halinde yayınladı.

Mavi Gömlekliler isimli tiyatro eseri birçok kere sahneye kondu. Münih'teki Radio Liberty (Azatlık Radyosu)'nin Kazak, Özbek ve Uygur seksiyonlarında 1972'de skeç olarak yayınlandı. Çeşitli gazete ve dergilerde yüzlerce makale yazdı. Yurt içi ve yurt dışında onlarca ilmi ve siyasi konferans verdi.

1968 yılında ülkücü gençlerin katıldığı ve kamuoyunda 'Komando Kampları' diye adlandırılan Türkiye'nin ilk ülkücü eğitim kampını Kayseri'de kurdu. Bu ve daha sonraları kurduğu diğer üç kampta gençlerin teorik ve pratik eğitimlerine fiilen katıldı.

12 Eylül 1980 öncesinde 2 yıl süre ile MHP Kayseri İl Başkanlığı yaptı. Kayseri Akşam Lisesi'nde; 2 yıl edebiyat - kompozisyon ve felsefe öğretmenliği görevlerinde bulundu. Almanca ve İngilizce biliyor.

Aruz ve hece vezinleri ile yazdığı birçok şiiri tanınmış dergi, ansiklopedi ve antolojilerde yayınlandı. Bestekâr Erol Sayan tarafından mâhur makamında bestelenmiş bazıları ise TRT repertuvarında yer aldı.

1973 yılında Kayseri'de ilk ofset matbaayı, 2005 yılında da ilk web ofset gazete baskı sistemini kurdu. Türkiye'nin ilk ortokromatik film gazete sayfasını çeken horizantal yerli (57X82) repro kamerasını imal etti. (1973)

Hasan Sami Bolak, Basın Konseyi daimi üyesi ve Basın şeref kartı sahibidir. Kendisi gibi Basın Konseyi daimi üyesi Mevlüde Nevin'le evli. Beyhan, Fatih ve Nihan isimli üç çocuk sahibi.

Çocuklarından Beyhan ve Fatih de anne ve babaları gibi basın sektöründe. Beyhan Bolak Hisarlıgil mimari içerikli "TOL" dergisinin genel editörü, Fatih Bolak ise Erciyes Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdürü.Hasan Sami Bolak’ın örnek dört şiiri:

SENDE GİTTİN SUDAN BAHANELERLE

Sen de gittin sudan bahanelerle
Kırılmış kâsedir gururum artık
Her gün selâmını göndersen bile
Uyku tutmaz oldu huzurum artık!
Sevgi boy vermezmiş yaban bağlarda
Kurudu diktiğim güller ard arda
Bir zaman şahinken ben şu dağlarda;
Şimdi kanadımdan vurgunum artık!
Gittiğinden beri kalmadı huzur
Gözlerimde fer yok, gökyüzünde nur..
Sensiz bilmem nasıl mutlu olunur;
Dibine karanlık bir mumum artık!
Gönül avunmuyor, geçmiyor zaman
Ne aşkın ateşi, ne de bir duman
Bir kış ortasında kaldım ki aman
Ne yaşım yanıyor, ne kurum artık!
Yüzünde tel duvak, elinde kına
Gelin olup gittin bir başkasına
Kalsan… yıldızları verirdim sana
Avutmaz gönlümü sürûrum artık!
Sen de gittin sudan bahanelerle
Neylesem kaderi yenmem nafile
Can düşmanı oldum mesafelerle
Seni sevmek benim kusurum artık!