Card image cap
Bu böyle olmazHangi akılla yaşıyoruz. Hangi fikri taşıyoruz. Zaman değişti, bizde değiştik eyvallah, değişmeyen bir şey var hayatımızda, biz bir insanız, dünyadaki mahlukattan farklı bir vicdanımız, bir imanımız, bir gayemiz, doğrularımız, hayallerimiz var. Biz bunu ne kadarda unutmuş olsak, farkında olmasakta. Karşımızda yaratılmışların en güzeli eşrefi mahlûk olan insan var, insanoğlu var.

Ben edebiyattan anlamam, öyle edebi sözleri pek beceremediğim aşikardır. Yazdığım kelimeleri bir araya getirmek için fazlaca çaba gösterdiğim muhakkaktır.
Bu ülke benim, senin, onun kısacası hepimizin ülkesi lütfen ülkemize sahip çıkalım kurda kuşa yem etmeyelim.
Bir çocuk istismarı, bir takım edepsizlikler, canilikler aldı başını gidiyor. Yapanların, yaptıranların, çanak tutanların kısacası bu işlerin bu hale gelmesine yardımcı olanların tez zamanda cezasını inşallah Rabbim verir. Gelelim asıl meseleye biz fikrimizin karşısındakini kırıp dökemeye devam edelim. Sizce bunu yapmaya devam ederken, dile getirirken kırmadan dökmeden ikna yolu ile düzeltmemiz gerekmez mi? Evet ortada bir yanlış var ama birde biz varız. Samur kürkü sırtımıza giymesekte, toplum olarak evlatlarımıza; namazdan, oructan,  hacc ve zekattan önce ahlaklı olmayı ahlaklı yaşamayı, insan olmayı, insan gibiyaşamayı, öğretmiş olmamız gerekmez miydi?

Çağdaş yaşasın diye evlatlarımıza  her şeyi mübah görmedik mi? Biz yaşamadık bari evlâdım yaşasın deyip, ipin ucunu kaçırdık galiba, yani katar "dönülmez ufkun akşamında" baya yol aldı. Dinimizi öğrenmeden din öğretmeye kalkmadık mı? Tek mutlu olsun diye başkalarının hürriyetine pranga vurmadık mı?

 Şimdi bir edebiyat sitesine toplandık. Edebî eserler sunmaya çalışıyoruz. Birilerinin değimiyle mürekkep yalamışız. Galiba bu mürekkebin tadı biraz acı çünkü başkalarını fikrimizi kabul ettirmeye çalışıyoruz, kırıyoruz, döküyoruz. Kasacası edebi eserlerimizi başkalarına küfür etmek için kullanıyoruz.
Lütfen arkadaşlar bu ülke hepimizin, sahip çıkalım, yanlışları eleştirip, doğruları alkışlayalım. Savaşa çanak tutan değil, barışa alkış tutanlardan olalım.
Hoşça kalın sağlıcakla esen kalın.
Muammer KARS 08.07.2018