Bazen Bir Yazı Şiirle Yaşamanın Yaşamın Ve Yaşayanların İç Sesini Dinleyerek Yürüyoruz.
 yürümek ile ilgili görsel sonucu


   Oturmuşum bilgisayarımın başına, şiirlerim yazılarım için kelimeler heceler bulmakla onların arasını dokunaklı mana ve anlamlarla doldurmanın telaşındayım. Ben yeni bir kelime söz hece buldukça yenisin peşindeyim mütemadiyen, ben kaçanın peşindeyim, kaçan benim peşimde olacak değil bu saçmalık olur haliyle. Hayal mi benim içimde, ben mi hayalin içinde geziniyorum farkına varmak her ne ise anlamak istemiyorum, bu dünyanın hayalin içindeyim çıkmak istemiyorum ki, emeklilikten sonra kahve köşelerin de oturmayı okey oynamayı bilmem, hem öylesine bir arkadaşımda yok bu edebiyattan başka, varsa bile bir selam ve muhabbet anında birkaç kelam gerisi aynen bu şekilde devam ediyor.
 
   Daha önceleri iş nedeniyle pek aklımda böyle bir şiir yazı yazmak yoktu, şükür Rabbime kulu boş kalmasın diye bu güzelliği önüme serdi, sıkılmadan neşe içinde geziniyorum çok şükür. Bir kaç gönlün kıyısında yamacında gezinirken, gülümsemeleri ile gönlümü neşelendiriyorum çok şükür. Öyle emeklilikten sonra böyle bir a b c d e f planım hiç yoktu, demek ki Rabbim hazırlamış şükür. Yazmakla tanıştım emeklilikten sonra hayatımı sanki sonlandırmak demeyelim de, etrafımızda emekli olmuş işi bitmiş safsatalarını dinleye dinleye haliyle insan etkileniyor, sona doğru sıkıcı gitmeden sevinçle huzurla emekliliğin tadını çıkarmak diyelim nasip oldu şükür.
 
   Yok, efendim emekliliğin kuralı sabah kalk git kahveye gece gel, ya bir köşeye kıvrıl sesini yükseltmeden otur hanımın canını evde sıkma, say saya bildiğin kadar… Aslında çalışırken de emekli olurken de bir yere gittiğimiz yok, hala rolümüzü oynarken evimizde bir uğraşın çabanın içindeyiz. Bazen bir yanılgının peşinde, bazen anıların içinde bazen canların içinde bir yazı şiirle yaşamanın yaşamın ve yaşayanların iç sesini dinleyerek ömrü tamamlamanın peşinde gidiyoruz sona doğru çok şükür. Selamlarımla.


Mehmet Aluç